Mazda6e vinder designpris

Mazda6e er kåret som World Car Design of the Year 2026.

Mette Munk Nielsen
·
Mazda6e 2025 Fra Siden Hoejre

Mazda6e er blevet kåret til at have årets bedste bildesign i verden 2026. Det blev afsløret på New York International Auto Show i forbindelse med uddeling af World Car Awards. 

Det er cirka 100 biljournalister fra 33 lande, der siden 2004 har udpeget vinderne af World Car Awards. Og der har Mazda6e vundet i design-kategorien foran 89 andre biler. Det er tredje gang, at Mazda får prisen "World Car Design of the Year".

Tidligere har Mazda vundet med Mazda MX-5 i 2016 og Mazda3 i 2020.

LÆS MERE: Alt om Mazda6e 

Designet på Mazda6e er en ny fortolkning af designfilosofien "Kodo Soul of Motion", som er tilpasset Mazdas elektriske fremtid. Elegant med skulpturelle overflader og et indbydende interiør. 

Mazda6e 2025 Skraa Fra Side

Mazda6e er virkelig også en smuk og elegant bil. Foto: Mazda

Mazda er glad for erkendelsen

Hos Mazda er der naturligvis stolthed over at modtage prisen:

- Vi er beærede over at modtage prisen ”2026 World Car Design of the Year” for Mazda6e. Denne anerkendelse afspejler dedikationen fra vores globale designteams og deres fortsatte stræben efter klarhed, kunstnerisk udfoldelse og japansk design i en moderne elbil. Vi er stolte af, at Mazda6e resonerer med kunder og eksperter verden over, udtaler Jo Stenuit, design director for Mazda Motor Europe.

Mazda6e kan ses og opleves i vores Mazda-bilhuse i Skive og Holbæk.